ترور انگیزه‌ها

اگرچه بظاهر بیشترین فشار شبکه شیاطین بر محاصره و تحریم اقتصادی ایران است، اما در واقع و باطن امر، آنچه بیش از هر کار دیگری در دستور کار این شبکه قرار دارد، ترور انگیزه‌ها بخصوص در قشر جوان، تحصیلکرده و متخصصان کشور است.

ترور انگیزه‌ها

آل نور؛ یادداشت- مسعود رضایی: هنگامی که بحث از پیشرفت و توسعه به میان می‌آید، معمولاً دانش فنی، نیروی انسانی ماهر، سرمایه، مدیریت و از این قبیل به عنوان مهمترین عوامل و زمینه‌ها برای تحقق این امر مطرح می‌شوند. البته هیچ شکی در اهمیت و ضرورت این عوامل وجود ندارد و به تعبیر دیگر باید اینها را جزو عوامل لازم برای پیشرفت محسوب کرد. اما در کنار همه اینها، از یک عامل بسیار مهم دیگر نیز باید یاد کرد و آن انگیزه و امید است. اهمیت این عامل به حدی است که اگر تمامی عوامل دیگر موجود باشند و این نباشد، نمی‌توان شاهد توسعه و پیشرفت بود. از طرف دیگر، در صورت موجود بودن انگیزه و امید، هر گونه نقص و نقصانی در دیگر عوامل، قابل تأمین و جبران است. بنابراین، در رده‌بندی عوامل و زمینه‌های پیشرفت و توسعه، انگیزه و امید را باید در رأس قرار داد و دیگر عوامل را ذیل آن به شمار آورد.

آنچه بیان شد بر اساس یک تجربه مجرب و اثبات‌شده در طول دوران بیش از چهل ساله بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است. جوانان باانگیزه و امیدوار در ابتدای انقلاب با کمترین امکانات به دفاع در برابر یک مهاجم تا دندان مسلح و برخوردار از حمایت نظامی و سیاسی و اقتصادی مجموعه شرق و غرب پرداختند و بر او فائق آمدند. همین انگیزه و امید در میان نیروهای مسلح اعم از ارتش و سپاه موجب شد تا از همان دوران دفاع مقدس، علی‌رغم کمبودها، ابتکارات و اختراعات بسیاری در زمینه تعمیرات و ساخت تجهیزات نظامی صورت گیرد و استمرار آن تاکنون موجب شده است که در حال حاضر، نیروهای مسلح ما به یکی از نیرومندترین، مقتدرترین و پیشرفته‌ترین نیروها در جهان امروز تبدیل شود به صورتی که همگان به آن معترفند.

از سوی دیگر نگاهی به پیشرفت‌های چشمگیر در زمینه‌های گوناگون صنعتی، پزشکی، فضایی، کشاورزی، دیجیتال و غیره، مجموعه‌ای بسیار گسترده و متنوع از دستاوردها را که در سایه برخورداری از انگیزه و امید در این کشور حاصل شده است، به نمایش می‌گذارد. بدیهی است ذکر تمامی این دستاوردها در این مختصر نمی‌کنجد و تنها اشاره به معدودی از دستاوردها در این مجموعه عظیم می‌تواند گویای کار شگرفی باشد که توسط نیروهای متخصص و باانگیزه در این کشور صورت گرفته است: طراحی و تولید سوپرنفتکش‌های غول‌پیکر، توربین‌های عظیم گازی، موتورهای جت، سکوهای نفتی دریایی، ربات‌های جراح، تلسکوپ‌های بسیار دقیق و پیشرفته، انواع محصولات نانویی، سانتریفیوژهای کم‌نظیر یا بی‌نظیر، رادیوداروهای کمیاب و بسیار گرانقیمت، واکسن کرونا در انواع گوناگون، انواع ماشین‌آلات تولیدی، انواع محصولات بیولوژیک و ژنتیکی، پایگاه‌های زمینی کنترل ماهواره و موشک‌های ماهواره‌بر، ابَرکامپیوترهای بسیار پیشرفته، انواع ربات‌ها و بسیار بسیار دیگر از محصولات و دستاوردهای علمی و فنی، را می‌توان در فهرست موفقیت‌های ملت ایران برشمرد.  

جالب این که تمامی این پیشرفت‌ها در حالی صورت گرفته است که کشور ما سال‌هاست تحت تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی بی‌سابقه قرار دارد و طبیعی است که به همین دلیل، با کمبودها و مضایق بسیاری مواجه بوده است. اما آنچه جای خالی تمامی این کمبودها را طی چهار دهه اخیر پر کرده، همان انگیزه و امید بوده است و براستی جا دارد تاریخنگاری دقیقی از این دوران با تمرکز بر همین پیشرفت‌های شگرفت صورت گیرد تا قهرمانی ملت ایران و بخصوص نیروهای متخصص و جوان و باانگیزه در مسیر توسعه و ترقی برای همیشه به یادگار بماند.

نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه کرد این است که همانقدر که ما مردم ایران از وجود چنین نیروهای باانگیزه و امیدواری منتفع شده‌ایم و به خود می‌بالیم، دشمنان ما و در رأس آنها آمریکا، از این موضوع متضرر شده و خشمگین هستند. به همین دلیل نیز هدف‌گیری انگیزه و امید، به عنوان موتور پیشران توسعه و ترقی در ایران، به صورت جدی مورد توجه آنها قرار گرفته است. این البته موضوعی تازه و جدید نیست بلکه از همان ابتدای انقلاب، این کار در دستور کار آمریکا و شبکه شیاطین همراه او قرار داشته است اما باید توجه داشت که با تغییرات نسلی در ایران و پیامدهای طبیعی آن، این مسأله هر روز با شدت بیشتری توسط آنها دنبال می‌شود.

بر این اساس باید گفت امروز اگرچه بظاهر بیشترین فشار شبکه شیاطین بر محاصره و تحریم اقتصادی ایران است، اما در واقع و باطن امر، آنچه بیش از هر کار دیگری در دستور کار این شبکه قرار دارد، ترور انگیزه‌ها بخصوص در قشر جوان، تحصیلکرده و متخصصان کشور است چراکه تاریخ بیش از چهار دهه گذشته نشان داده است که اگر انگیزه و امید باشد، ایرانی‌ها از دل تمامی این تحریم‌ها راهی به سوی پیشرفت باز خواهند کرد.

خوشبختانه علی‌رغم تمامی سعی و تلاش دشمنان برای ترور انگیزه‌ها در ایران، همچنان شاهد دستاوردهای بسیار بزرگ در کشورمان هستیم طوری که در برخی از زمینه‌ها، ایران جزو معدود کشورهای صاحب دانش و فناوری در آن زمینه به شمار می‌آید. اما این مسأله نباید موجب نادیده گرفتن بخش دیگری از واقعیت شود که البته تلخ و ناگوار است. شوربختانه باید اذعان کرد که در عملیات تروریستی گسترده شبکه شیاطین در ایران، آنها توانسته‌اند به موفقیت‌هایی نیز دست یابند و برخی از جوانان ما را ترور انگیزه کنند. به یقین باید گفت هر یک نفری که به واسطه این عملیات تروریستی از جمع فعالان و تلاشگران در راه پیشرفت و ترقی کشور، کنار رود یک ضایعه بزرگ برای ما به حساب می‌آید.

در این حال با توجه به تمرکز جدی دشمنان بر عملیات ترور انگیزه‌ و امید در ایران، در این سو نیز باید به صورت جدی در اندیشه مقابله با این عملیات تروریستی بود. بازدید دانشجویان و جوانان و نیز چهره‌های مشهور از پیشرفت‌ها و دستاوردها در زمینه‌‌های مختلف و یا ساخت فیلم‌ها و سریال‌های جذاب برای تحکیم انگیزه‌ها و جلوگیری از زوال امیدواری در میان جوانان می‌تواند به عنوان راه‌‌های تأثیرگذار و مهمی در این زمینه محسوب شود اما امروز حجم و گستره این عملیات تروریستی به صورتی است که باید در اندیشه راه‌کارهای بیشتر و متنوع‌تری بود و لذا لازم است تا در این زمینه صاحبنظران و اندیشمندان گردهم آیند و به بحث و گفتگو برای ارائه طرح‌ها و برنامه‌های دفاعی مختلف بپردازند.

البته در این میان از یک نکته مهم نباید غافل ماند. دشمنان ما اگرچه فارغ از هرگونه اصول اخلاقی و انسانی و حقوقی، انواع و اقسام دروغ و جعل و تحریف را برای انگیزه‌کشی در ایران به کار می‌گیرند، اما در همان حال به رصد کاستی‌ها و نواقص و اشتباهات ما مشغول هستند تا بخشی از عملیات روانی و تروریستی خود را بر این مبنا طراحی و به اجرا درآورند. بنابراین جا دارد با بررسی دقیق عملکردهای خود در زمینه‌های گوناگون حتی‌المقدور سعی کنیم تا دشمنان را از دست‌یازی به این گونه مستمسک‌ها بازداریم.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید