موقعیت جغرافیایی

موقعیت جغرافیایی وجمعیت شهرستان جوین
موقعیت جغرافیایی

شهرستان جوين در فاصله 75 کيلومتري شمال غربي شهرستان سبزوار و بين 20/56 شمالي قرارگرفته است و ارتفاع متوسط منطقه 1100 متر مي باشد، اين شهرستان به طول 60 كيلومتر و عرض 50 كيلومتر از شمال با فاصله 75 كيلومتري به شهرستان اسفراين ، از شمال غرب به شهرستان جاجرم ، از جنوب غربی به شهرستان جغتای ، از جنوب به شهرستان سبزوار، و از شرق به شهرستان خوشاب متصل مي باشد.

اين منطقه به علت واقع شدن بين ارتفاعات كوههاي آلاداغ در شمال و كوههاي جوین (سبزوار) در جنوب از موقعيت ويژه اي برخوردار است. عبور راه آهن سراسري تهران – مشهد از مركز اين منطقه موقعيت آن را ممتاز نموده است.

 

طول جغرافیایی : 57 درجه و 25 دقیقه و 19 ثانیه شرقی  (57.44)

عرض جغرافیایی : 36 درجه و 42 دقیقه و 22 ثانیه شمالی  (36.70)

 

جمعیت این شهرستان بیش از 55 هزار نفر می باشد، که حدود 50 درصد مردم این منطقه به زبان ترکی (گویش خراسانی – جوینی) ، 40 درصد فارسی (با گویش تاتی سبزواری) و 10 درصد نیز به زبان کردی (با گویش کرمانجی) صحبت می کنند.

نام جوین در گذشته گویان (Gav’yan) بوده که بعد از گسترش اسلام در ایران و نفوذ زبان عربی به کویان (Kav’yan) و جوین (Jav’yan) تغییر شکل داده و در حال حاضر نیز به صورت جُوِین (Joveyn) تلفظ می شود.

در كتاب لسان العرب جلد 2 ابن منصور درباره جوين نقل كرده است؛ جوين مصغر جون(گون) و آن نام گياهي است كه از شدت سبزي به سياهي بدل شده است.

انتهای پیام/

 ایمیل مستقیم : info@alenoor.ir         سامانه پیامک :  به زودی ...

 

  • ««پایگاه خبری تحلیلی آل نور»» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان می باشد و از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب٫ توهین یا بی احترامی به اشخاص و قومیت ها باشد معذور است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *