معرفی جاذبه گردشگری جوین:

مسجد تاریخی آق قلعه جوین نگینی از معماری دوره ایلخانی

مسجد تاریخی آق قلعه جوین یکی از آثار معماری ارزنده عصر ایلخانی محسوب می شود وهمزمان با مسجد سلطانیه زنجان احداث شده است .
مسجد تاریخی آق قلعه جوین نگینی از معماری دوره ایلخانی

به گزارش  آل نور بر اساس مطالعات انجام شده مجموعه آق قلعه در عصر ایلخانی برای ایجاد شهری به سبک سلطانیه زنجان ساخته شده است،این مجموعه بر اساس کتیبه موجود در مسجد آق قلعه در سال ۷۱۲ ه.ق مقارنبا حکومت الجاتیو خان به پایان رسید.

 

این مسجد با پلان مستطیل شکل به ابعاد ۱۷٫۵*۵٫۵۷ متر ساخته شده و مشتمل بر یک ایوان ورودی گنبد خانه و دو شبستان در دو سوی آن است.

 

ایوان مسجد به ارتفاع ۱۲متر به طرف شمال ارتباط دارد و از طریق یک درگاهی به گنبد خانه راه می یابد.

پوشش ایوان با طاق جناغی اجرا شده و در دو سوی آن دو نیم ستون قطور به شکل مناره تعبیه گردیده است،مصالح این بخش از مسجد را آجر و ملات و گچ تشکیل می دهد و قسمت پایینی نیم ستون ها نسبت به بالای آن حدود یک متر قطورتر می باشد و به همین خاطر استحکام بنا را بیشتر کرده است.

گنبد خانه از یک اطاق مربع شکل به ابعاد ۷٫۵در۷٫۵متر درست شده که گنبدی نیمه کروی و به شکل کلاه خود بر روی آن قرار دارد.گنبد به صورت پوسته بوده و از کف اتاق تا راس آن ۱۲ متر ارتفاع دارد.

 

 

 

شبستان های دو طرف ایوان بصورت قرینه و یکسان با یکدیگر ساخته شده و ورودیهای شبستان ها در دو ضلع گنبد خانه و اضلاع شمالی و جنوبی تعبیه شده است،هر یک از شبستان ها برای ادای فریضه نماز دارای یک محراب اختصاصی است و مجموعا در این مسجد بزرگ ۳محراب وجود دارد که نشان دهنده مسجدی بزرگ بوده و ائمه جماعت متعددی برای برگزاری نماز جماعت حضور می یافته اند.

 

 

مسجد آق قلعه یکی از آثار معماری ارزنده عصر ایلخانی محسوب می شود،متاسفانه به علت تاخت و تازهای مغول مدتی این بنای تاریخی به حال خود رها شده و در دوره صفویه و قاجاریه مجددا تجدید بنا شده است.

 

 

آق قلعه و مسجد آن دارای یک ایوان و ورودی بزرگ و رفیع منتهی به گنبد خانه بزرگ است که قبل از مرمت حدود ۷۰ درصد آن تخریب شده بود.

 

انتهای پیام/

 ایمیل مستقیم : info@alenoor.ir         سامانه پیامک :  به زودی ...

 

  • ««پایگاه خبری تحلیلی آل نور»» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان می باشد و از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب٫ توهین یا بی احترامی به اشخاص و قومیت ها باشد معذور است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *