با وقف منزل مسکونی توسط خیر جوینی:

اولین موزه دفاع مقدس در بین شهرستان های خراسان رضوی به نام جوین ثبت شد

با وقف منزل مسکوني فرهنگي بازنشسته جويني ، اولين موزه و مرکز فرهنگي دفاع مقدس دربین شهرستان های استان خراسان رضوي به نام شهرستان جوين ثبت شد.
اولین موزه دفاع مقدس در بین شهرستان های خراسان رضوی به نام جوین ثبت شد

 

به گزارش آل نور، فرهنگي بازنشسته جويني به منظور زنده نگاه داشتن ياد و خاطره شهدا و زنده نگاه داشتن  فرهنگ دفاع مقدس و  ترويج فرهنگ ايثار و شهادت و نيز حفظ اثار دفاع مقدس ، منزل مسکوني ۲۰۰ متري خود را  براي  مرکز و موزه فرهنگي دفاع مقدس اين شهرستان اختصاص داد.

اين ” فرهنگي ”  و خير حوزه فرهنگي که نخواست نامش ذکر شود، پس از اختصاص منزل مسکوني خود براي موزه فرهنگي دفاع مقدس ، اقدام به جمع آوري اثار و اسناد و تصاوير و البسه بيش از ۲۰۰ نفر از شهداي اين شهرستان  را  کرده است .

 

اين خير جويني”  در گفت و گو با آل نور اظهار داشت: در کنار منزل مسکوني ام که وقف اين مرکز فرهنگي شده است ، ۲۰۰ متر زمين در حاشيه خيابان اصلي شهر نقاب را براي ساخت اين موزه و مرکز فرهنگي دفاع مقدس  که حدود ۴ ميليارد ريال ارزش دارد ، وقف نموده ام .

 

مدير کل حفظ اثار دفاع مقدس استان  نيز در گفتگو با  خبرنگار آل نور با تجليل از اين اقدام فرهنگي و انقلابي در يک شهرستان کوچک استان، گفت: اين اولين مرکز فرهنگي دفاع مقدس به صورت جامع و رسمي در سطح استان است که اقدام به جمع اوري اثار دفاع مقدس و آثار شهداي شهرستان  جوين کرده است .

سردار نجاتي با ذکر ارزش بسيار والاي نشر فرهنگ ايثار و شهادت ، افزود: در هيچ يک از شهرستان هاي استان تا کنون موزه و مرکز فرهنگي به اين شکل فعال نشده است .

 

عليرضا کيامنش  رئيس اداره  آموزش و پرورش جوين  در بازديد  خود  از  اين موزه فرهنگي دفاع مقدس شهرستان جوين نيز  با تاکيد بر حفظ اثار دفاع مقدس  و انتقال فرهنگ ايثار و ارزش هاي بي نظير دفاع مقدس  به دانش آموزان و معلمان، گفت: به مديران و معلمان  و مربيان مدارس و اموزشگاه ها ي سطح شهر نقاب و شهرستان جوين توصيه مي کنم تا  دانش آموزان و معلمان را براي بازديد از اين  مرکز و موزه فرهنگي دفاع مقدس  تشويق نمايند .

 

وی افزود:  از مديران و مربيان پرورشي و مخصوصا از مربيان درس آموزش دفاعي تقاضا مي کنم که حتما با حضور خود و دانش آموزان در اين موزه فرهنگي دفاع مقدس به طور عيني و محسوس مفاهيم  و ارزش هاي دفاع مقدس را به نسل حاضر منتقل کنند .

 

وي با اشاره به اينکه حضور دانش آموزان و مربيان در مناطق جنگي دوران دفاع مقدس از طريق کاروان هاي  راهيان نور   بهتر از يک ترم  آموزشي و تربيتي در انتقال ارزش هاي ايثار و فداکاري براي دانش اموزان موثر است، بیان داشت: حال که با ابتکار و تلاش يکي از پيشکسوتان فرهنگي اين شهرستان مجموعه اي از آثار دفاع مقدس در يک مرکز فرهنگي و موزه دفاع مقدس در مرکز اين شهرستان فراهم شده است ، بايد مورد بازديد و استقبال آموزشگاه ها قرار گيرد .

وي با تجليل از اين  اقدام  پيشکسوت  فرهنگي اين شهرستان  در آماده سازي اين موزه ، بيان کرد:‌ فضاي اين مرکز فرهنگي ياد اور محيط هاي معنوي و عاشقانه جبهه هاي  دوران دفاع مقدس است .

 

اين مقام مسئول فرهنگي شهرستان ياد آور شد: آثار دفاع مقدس که در قالب وسايل شخصي و البسه و تصاوير شهداي  شهرستان جوين در دوران دفاع مقدس در اين موزه با يک خلاقيت جالبي در معرض نمايش گذاشته شده است ؛ موثر ترين روش براي انتقال ارزش هاي دفاع مقدس به نسل نوجوان و جوان اين شهرستان است .

 

شایان ذکر است که در اين موزه فرهنگي امکان برگزاري کلاس اموزش دفاعي به طور محسوس براي دانش آموزان فراهم  شده است  و در بازديد گروهي  دانش آموزان و يا دانشجويان و شهروندان از وجود راويان بومي دفاع مقدس  نيز براي روايت گري از تاريخ دوران دفاع مقدس و مخصوصا از دلاوري هاي رزمندگان شهيد  و بومي اين شهرستان  استفاده مي شود .

 

بر اساس اظهارات مدير اين موزه فرهنگي و تاريخي دوران دفاع مقدس،  اين موزه فرهنگي دفاع مقدس در روبروي داد گستري جوين همه روزه از ساعت ۹ و نيم تا ۱۲ و نيم  ظهر فعال است .  و اين مرکز  داراي غرفه هايي  با   عنوان هاي :  غرفه تصاوير پيکر مطهر شهدا و  غرفه  اسناد  و دست نوشته هاي شهداي شهرستان  و نيز غرفه  البسه  و وسايل شخصي شهدا و   نيز غرفه هايي هم چون   غرفه شهداي دانش آموز  و شهداي مدافع حرم  و شهداي مدافع وطن  و غيرو  به طور مجزا  پيش بيني شده است.

 

” کيوانلو ” خواهر يکي از اين شهدا ي شهرستان که  به صورت افتخاري  در اين مرکز فعاليت دارد  در گفت و گو با خبرنگار آل نور اظهار داشت: خانواده هاي شهدا  در بازديد از اين مرکز فرهنگي بسيار اظهار خوشحالي مي کنند و در دفتر مخصوص ، نسبت به  ثبت دل نوشته ها  ي خود اقدام مي کنند.

 

وي افزود: در اين مرکز علاوه بر بازديد علاقه مندان از آثار دفاع مقدس و شهداي شهرستان در دفاع مقدس و مدافعان حرم ، خاطرات آن ها نيز به صورت صوتي و تصويري در يکي از اتاق هاي اين مرکز فرهنگي ضبط و ثبت مي شود و مجموع اين گفتگو ها  در قالب کتاب هايي در حوزه دفاع مقدس و شهداي شهرستان توسط جمعي از فرهنگيان به رشته تحرير در مي آيد که اولين اثر از اين گفتگو ها در قالب يک کتاب با عنوان ” معلماني که ستاره شدند ” در مورد سيره معلمان و دانش اموزان شهيد اين شهرستان ،  اخير چاپ و منتشر شده است .

 

مدير اين موزه فرهنگي در ادامه  اين گفتگو بيان داشت: در اين موزه فرهنگي  علاوه بر نمايش اثار شهدا و ايثار گران دفاع مقدس  ،  کتاب هاي حوزه دفاع مقدس نيز  در يک غرفه جداگانه  با عنوان کتابخانه تخصصي دفاع مقدس  طبقه بندي و گرداوري شده و در اختيار علاقه مندان  به حوزه دفاع مقدس قرار مي گيرد .

 

انتهای پیام/

 

 

 

 

 ایمیل مستقیم : info@alenoor.ir         سامانه پیامک :  به زودی ...

 

  • ««پایگاه خبری تحلیلی آل نور»» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان می باشد و از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب٫ توهین یا بی احترامی به اشخاص و قومیت ها باشد معذور است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *