افزایش دوبرابری حجم نقدینگی در کشور مهم ترین عامل گرانی دلار در بازار/ افزایش تقاضا برای خرید ارز در شرایط کاهش واردات دلار به کشور

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر، عنوان کرد: امروز حجم نقدینگی به سمت دلار رفته است و باعث افزایش نرخ دلار در کشور شده است ؛ این میزان از نقدینگی اگر توسط دولت و بانک مرکزی کنترل نشود پس فردا به سمت طلا ، مسکن، خودرو و ... حرکت خواهد کرد و مشکلات دیگری را برای کشور ایجاد می کند.
افزایش دوبرابری حجم نقدینگی در کشور مهم ترین عامل گرانی دلار در بازار/ افزایش تقاضا برای خرید ارز در شرایط کاهش واردات دلار به کشور

به گزارش  آل نور ؛معصومه آقاپورعلیشاهی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با  شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در خصوص عوامل و مولفه های افزایش نرخ ارز در کشور اظهارداشت: افزایش قیمت دلار در کشور به عوامل های درونی و برونی وابسته است و بر اساس آنها نوسانات بازار ارز اتفاق می افتد؛ در خصوص عوامل درون زا می توان گفت که در سه سال گذشته حجم نقدینگی در کشور به دو برابر افزایش یافته است که این امر یکی از دلایل افزایش نرخ ارز در کشور است.

 

وی بر همین اساس اضافه کرد: این میزان حجم سرمایه و پول سرگردان مردم خواه یا ناخواه به هر سمتی اگر حرکت کند باعث افزایش قیمت در آن بخش خواهد شد ؛ افزایش قیمت و نقدینگی موجود در کشور موجب شده است تا رکود در بازار بوجود آید و دولت بر اساس برنامه های اقتصاد مقاومتی تنها توانسته است در بخش رکود آوار برداری انجام دهد و هنوز موفق به ورود به بخش ساخت و ساز نشده است.

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر، عنوان کرد: امروز حجم نقدینگی به سمت دلار رفته است و باعث افزایش نرخ دلار در کشور شده است ؛ این میزان از نقدینگی اگر توسط دولت و بانک مرکزی کنترل نشود پس فردا به سمت طلا ، مسکن، خودرو و … حرکت خواهد کرد و مشکلات دیگری را برای کشور ایجاد می کند.

 

آقاپورعلیشاهی در خصوص دلایل برونزای افزایش قیمت دلار در کشور نیز بیان داشت: موضوعات و مسائل سیاسی منطقه ای موجب شده تا ورود دلار به کشور به سختی صورت پذیرد و این امر هم یکی از دلایل افزایش نرخ دلار در کشور است. تقاضا برای خرید دلار در کشور نیز افزایش یافته است  و تا موقعی که تعادل میان عرضه و تقاضا وجود نداشته باشد قیمت نرخ ارز در کشور با چنین نوساناتی روبرو خواهد شد.

 

وی در خصوص اینکه دولت برای جبران کسری بودجه خود اقدام به افزایش نرخ دلار کرده گفت: این موضوع اصلا صحت ندارد و دولت از چنین روشی برای جبران کسری بودجه خود استفاده نکرده است.

 

انتهای پیامایمیل مستقیم : info@alenoor.ir         سامانه پیامک :  به زودی ...

 

  • ««پایگاه خبری تحلیلی آل نور»» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان می باشد و از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب٫ توهین یا بی احترامی به اشخاص و قومیت ها باشد معذور است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *