گزارش/

اما و اگرهای خانه بهداشت در روستاهای جوین

روستای منجشیرین ازتوابع بخش مرکزی شهرستان جوین با 400 نفر جمعیت از داشتن خانه بهداشت محروم است.
اما و اگرهای خانه بهداشت در روستاهای جوین

به گزارش آل نور، خانه بهداشت، محیطی برای ارائه خدمت بهداشتی و درمانی در روستاها است.

سرشماری سالانه و ثبت اطلاعات، آموزش بهداشت عمومی، مراقبت از زنان باردار، مراقبت از کودکان تا ۸ سالگی، آموزش ، اجرا و پیگیری برنامه های تنظیم خانواده، آموزش و مراقبتهای تغذیه ای و مراقبت از دانش آموزان و بهداشت مدارس، بهداشت دهان و دندان، ایمن سازی و نظارت بر موازین بهداشت حرفه ای از جمله خدماتی است که در خانه های بهداشت ارائه می شود.

در روزهای اخیرخبرهایی مبنی بر نبود پزشک  و نبود خانه های بهداشت در بعضی روستاهای  شهرستان جوین شنیده شده که  خبرنگار ما این موضوع را مورد پیگیری قرار داد.

یکی از شهروندان جوینی در این خصوص گفت: روستای منجشیرین ازتوابع شهرستان جوین با ۱۰۰خانوار وحدود۴۰۰ نفرجمعیت، هنوزخانه بهداشت ندارد و فقط هفته ای یک بار بهورز روستای جزندر به این روستا می آید که متاسفانه جوابگوی این جمعیت نیست.

وی افزود:در بعضی از روزهای سرد، افراد ناتوان مانند پیرمردها و پیرزن ها برای انجام تزریقات دارویی باید به روستای همجوار رفته و زنان باردار نیز برای انجام مراقبت های بهداشتی خود با بیشترین مشکل مواجه هستند.

این شهروند جوینی ادامه داد: پزشک خانواده هم  که متاسفانه به روستای ما نمی آید وما هیچ امکانات بهداشتی نداریم.

وی تصریح کرد:امید است این مشکل به اطلاع مسئولان شبکه بهداشت و درمان برسد تا حدودی از مشکلات مردم روستای منجشیرین رفع شود.

محمد رضا قزلقارشی رئیس شبه بهداشت و درمان جوین در گفت و گو با آل نور اظهار داشت: برای احداث خانه بهداشت در یک روستا، جمعیت آن روستا باید به ۱۰۰۰ نفر  برسد، البته این تعداد را در بخش عطاملک تا ۸۰۰ نفر کم کرده ایم.

وی افزود: در حال حاضر روستاهایی که خانه بهداشت دارند جمعیت بالای ۱۰۰۰ نفر دارند.

رئیس شبه بهداشت و درمان جوین تصریح کرد: در حال حاضر برای روستای احمد آباد بالا جوین که  ۷۲۰ نفر جمعیت دارد ، هنوز نتوانستیم مجوزاحداث  خانه بهداشت بگیریم.

قزلقارشی بیان داشت: روستاهایی که خانه بهداشت ندارد زیرنظر خانه یهداشت روستای مجاور قرار می گیرند که بهورز هفته ای یک  بار و پزشک ماهی یک بار به این روستاها می رود.

وی در خصوص خانه بهداشت روستای ارگ  که تحت نظر شهرستان جغتای قرا دارد، گفت: این روستا از لحاظ مسافتی به جغتای نزدیک تر است  وبرای اینکه رفت و آمد مردم راحت تر صورت گیرد، زیر نظر شهرستان جغتای قرار گرفته و روستای سید آباد که از روستاهای جغتای بوده اما به جوین نزدک تر است ، تحت نظر شبکه بهداشت جوین قرار گرفته است.

انتهای پیام/

 ایمیل مستقیم : info@alenoor.ir         سامانه پیامک :  به زودی ...

 

  • ««پایگاه خبری تحلیلی آل نور»» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان می باشد و از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب٫ توهین یا بی احترامی به اشخاص و قومیت ها باشد معذور است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *