یادداشت:

چند خطی به مناسبت سالروز صلح امام حسن(ع)

مهم ترین و حساس ترین بخش زندگی امام مجتبی (ع) که مورد بحث و گفت وگوی فراوان واقع شده است، ماجرای صلح آن حضرت با معاویه و کناره گیری اجباری ایشان از صحنه خلافت و حکومت اسلامی است.
چند خطی به مناسبت سالروز صلح امام حسن(ع)

به گزارش آل نور، نکته مهمی که  باید گفت که حضرت امام حسن مجتبی(ع) در واقع صلح نکرد، بلکه صلح بر او تحمیل شد، یعنی اوضاع و شرایط نامساعد و عوامل مختلف دست به دست هم داده، وضعی به وجود آوردند که صلح به عنوان یک مسئله ضروری بر امام تحمیل شد و حضرت جز پذیرفتن صلح چاره ای ندید.

 

 

امام حسن مجتبی (ع) در «مدائن» يعنى آخرين نقطه‏ اى كه سپاه امام تا آنجا پيشروى كرد، سخنرانى جامع و مهيجى ايراد نمود و طى آن چنين فرمود:

 

وقتى كه به جنگ صفين روانه می‏ شديد دين خود را بر منافع دنيا مقدم  ‏داشتيد، ولى امروز منافع خود را بر دين خود مقدم می ‏داريد.

 

ما همان گونه هستيم كه در گذشته بوديم، ولى شما نسبت به ما آن گونه كه بوديد وفادار نيستيد.

 

عده ‏اى از شما، كسان و وابستگان خود را در جنگ صفين، و عده‏ اى ديگر كسان خود را در نهروان از دست داده‏ اند. گروه اول، بر كشتگان خود اشك می ‏ريزند؛ و گروه دوم، خونبهاى كشتگان خود را می ‏خواهند؛ و بقيه نيز از پيروى ما سرپيچى می كنند.

 

 

معاويه پيشنهادى به ما كرده است كه دور از انصاف، و بر خلاف هدف بلند و عزت ما است. اينك اگر آماده كشته شدن در راه خدا هستيد، بگوييد تا با او در مبارزه برخيزم و با شمشير پاسخ او را بدهيم و اگر طالب زندگى و عافيت هستيد، اعلام كنيد تا پيشنهاد او را بپذيرم و رضايت شما را تامين كنيم.

 

سخن امام كه به اينجا رسيد، مردم از هر طرف فرياد زدند: «البقية، البقية»: ما زندگى می ‏خواهيم، ما می خواهيم زنده بمانيم!

 

عده ی زیادی از افرادی جزء بزرگان و یاران علی(ع)بودند در این جنگ امام حسن(ع)را تنها گذاشتند و معاویه عده ای را با وعده ی ثروت عده ای را با وعده ی قدرت و زن و عده ای را با ترساندن از جنگ از همراهی امام بازداشت.

 

امام حسن (ع) درپی سستى و عدم همكارى ياران خود روزى خطبه‏ اى ايراد فرمود :

 

 

در شگفتم از مردمى كه نه دين دارند و نه شرم و حيا. واى بر شما!

 

معاويه به هيچ يك از وعده‏ هايى كه در برابر كشتن من به شما داده، وفا نخواهد كرد.

 

اگر من با معاويه بيعت كنم، وظايف شخصى خود را بهتر از امروز می توانم انجام بدهم، ولى اگر كار به دست معاويه بيفتد، نخواهد گذاشت آيين جدم پيامبر(ص)را در جامعه اجرا كنم.

 

به خدا سوگند (اگر به علت سستى و بي وفايى شما) ناگزير شوم زمامدارى مسلمانان را به معاويه واگذار كنم، يقين بدانيد زير پرچم حكومت بنى اميه هرگز روى خوشى و شادمانى نخواهيد ديد و گرفتار انواع اذيتها و آزارها خواهيد شد.

 

هم اكنون گويى به چشم خود می ‏بينم كه فردا فرزندان شما بر در خانه فرزندان آنها ايستاده و درخواست آب و نان خواهند كرد؛ آب و نانى كه از آن فرزندان شما بوده و خداوند آن را براى آنها قرار داده است، ولى بنى اميه آنها را از در خانه خود رانده و از حق خود محروم خواهند ساخت.

 

اگر يارانى داشتم كه در جنگ با دشمنان خدا با من همكارى می ‏كردند، هرگز خلافت را به معاويه واگذار نمی ‏كردم، زيرا خلافت بر بنى اميه حرام است.

 

 

از تاریخ درس بگیریم و آگاه باشیم که هرگاه امام جامعه خود را تنها بگذاریم و در مقابل دشمن زانو بزنیم هرگز روی خوشی و سعادت دنیوی و اخروی را به تعبیر امام حسن علیه السلام نخواهیم دید.

 

مریم برزویی

 

انتهای پیام/

 ایمیل مستقیم : info@alenoor.ir         سامانه پیامک :  به زودی ...

 

  • ««پایگاه خبری تحلیلی آل نور»» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان می باشد و از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب٫ توهین یا بی احترامی به اشخاص و قومیت ها باشد معذور است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *