رئیس اداره میراث فرهنگی جوین عنوان کرد:

بناهای تاریخی جوین در انتظار مرمت و بهسازی

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جوین گفت : این شهرستان دارای محوطه های تاریخی و بناهای زیبایی است که چشم انتظار مرمت می باشند.
بناهای تاریخی جوین در انتظار مرمت و بهسازی

محمد طاهریان مقدم رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جوین در گفت و گو با آل نور اظهار داشت: نشانه های دیرپایی و عظمت فرهنگ و تمدن  جوین آثار،ابنیه و محوطه های باستانی متعدد و متنوعی در سطح شهرستان جوین  بجای مانده است .

 

وی افزود: وجود دشت های حاصلخیز و نسبتاً پرآب شهرستان، نشانه زیستگاه های انسانی بوده، تا جایی که سه تا چهار هزار سال پیش جامعه ای کشاورز و صنعت گر در آن سکونت داشته است .

 

رئیس اداره میراث فرهنگی جوین تصریح کرد: این شهرستان دارای محوطه های تاریخی و بناها ، برج ها و باروهای متقاوت و زیبایی است  که  نبود یگان حفاظت  و همچنین کمبود اعتبارات عمرانی باعث شده که  برخی از محوطه های تاریخی مورد استفاده افراد سودجو قرار  گیرد.

 

طاهریان مقدم بیان داشت: همچنین آسیب دیدگی  ابنیه تاریخی شهرستان در اثر عوامل مخل داخلی و خارجی  نیاز به مرمت اضطرای تا قبل از رسیدن زمستان دارد.

 

وی یادآور شد: شهرتاریخی آق قلعه، آرامگاه نجم الدین کبری ، آرامگاه هفت معصوم کروژده ، آرامگاه سعدالدین حمویه توسط اداره کل میراث و با مشارکتهای مردمی مرمت و بهسازی شده است و بناهای تاریخی  امامزاده قاسم سیرغان ، آرامگاه معین الدین جوینی و حمام قدیمی کلاته عرب  چشم انتظار مرمت می باشند.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی جوین در پایان گفت: این شهرستان دارای ۶۹ اثر تاریخی شناسایی شده می باشد که فقط ۱۲ اثر آن درفهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

 

انتهای پیام/

 ایمیل مستقیم : info@alenoor.ir         سامانه پیامک :  به زودی ...

 

  • ««پایگاه خبری تحلیلی آل نور»» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان می باشد و از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب٫ توهین یا بی احترامی به اشخاص و قومیت ها باشد معذور است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *